druh vedlejších vět

druh vedlejších vět

par Barbora Teclová,
Nombre de réponses : 1

Dobrý den,

na lingvistickém prosemináři z druhého oboru jsme rozebírali větu, která mě svým určením trochu zarazila. Jedná se o souvětí s typem spojovacích výrazů : ...ten, co...; ...vše, co... atd.
Navykla jsem si určovat tyto věty jako předmětné (Dostal vše, co si přál. - koho, co dostal), ale teď se určila jako přívlastková (konkrétně věta "Svěří se mu se vším, co mu zatajila."), což mi přijde trochu krkolomné. Je to tedy tak, že se tyto věty určují jako přívlastkové? Nebo jde jen o rozdíl v přístupu?

Děkuji a přeji hezký den.

En réponse à Barbora Teclová

Re: druh vedlejších vět

par Hana Dufková,
Barčo, děkuju za dotaz a omlouvám se za prodlevu.
Tady jsou dva přístupy, někde se to chápe jako celek, někde se to ale může v závislosti na kontextu ještě rozdělovat na to uvozující slovo a pak na samostatnou vedlejší větu a její členy. Rozdíl by ovšem byl i mezi těmi dvěma příklady, které jste uvedla. Zatímco TEN (podobně TAKOVÝ) je odkazovací, deiktický výraz a jako takový mnohem silněji přináleží k tomu, co následuje, VŠECHNO už je sémanticky určitější a mohlo by klidně stát samo. V takovém případě je "přišel ten, co něco udělal" podmětná (a k tomu bych se přikláněla v každém případě), "dostal všechno, co si přál" může být chápána jako přívlastková (ale i jako předmětná).
Osvětlilo to ten problém trochu?