"zůstává nejistá" a doplněk vs. pu průvodních okolností

"zůstává nejistá" a doplněk vs. pu průvodních okolností

от Martin Pavlíček -
Количество ответов: 1

Dobrý den, děkuji za prezentaci a cvičení – měl jsem v něm nějaké chyby, které většinou osvětlilo řešení. Něco mi ale přesto uniklo: Ve větě "Jeho skutečná účinnost v klinické praxi nicméně zůstává nejistá." pořád nerozumím tomu přísudku "zůstává nejistá". Respektive jsem se podíval do czechency, kde jsem se dozvěděl, že i zůstat (není explicitně zmíněno zůstávat, snad tedy platí ta analogie k začít/začínat) je někdy bráno za fázové sloveso a potom je v "zůstává nejistá" vlastně elipsa ("zůstává být nejistá"). Je to v řešení míněno takhle, nebo jsem úplně mimo? Jak by to s "nejistá" dopadlo, pokud bychom "zůstává" za fázové nepovažovali? Byl by to doplněk?

Potom mám ještě otázku k rozdílu mezi příslovečným určením průvodních okolností a doplňkem. Mám pocit, že je nedokážu rozeznat v případech jako "Zemřel jako vážený muž." (skripta: doplněk) a "Čaj servírovala zásadně v šatech." (skripta: pu průvodních okolností). "v šatech" bych za doplněk asi neurčil, ale nerozumím tomu, proč je doplňkem "jako muž", když zde k podmětu není kongruence (nebo je?).

Omlouvám se za dlouhé otázky.

В ответ на Martin Pavlíček

Re: "zůstává nejistá" a doplněk vs. pu průvodních okolností

от Hana Dufková -
Martine, děkuju, to jsou velmi dobré dotazy. A je super, že jste využil další zdroje.

Ano, jistá elipsa tam je. Dokládá to i to, že existuje i konkurenční, byť příznaková a v praxi tuším marginální, gramatická podoba s instrumentálem: zůstává nejistou (zůstává to hlavní otázkou atd.). Na věci to ale tolik nemění, celé "být nejistý" je jeden větný člen, a je-li zapojen do nějaké další konstrukce s modálním nebo fázovým slovesem, prostě se to celé sloučí: musíš být nejistá, měla bys být nejistá, začneš být nejistá. U zůstávat to není typické, to je pravda. U konstrukce "zůstávat doma" bych zůstávat brala jako plnovýznamové, protože je doplněno určením místa. Pokud bychom pro jednotnost volili přístup, že zůstávat se nechová jako fázové sloveso v žádném ze svých kontextů, což by jistě někdo preferoval, chovala by se doplnění různě. Konkrétně v našem případě "nejistá" by bylo opravdu nejblíže doplňku, a to kvůli shodě v čísle a jmenném rodě.

Ve větě "Zemřel jako vážený muž" se kongruence opravdu předpokládá, a to taková prvoplánová on-muž. Očekáváme, že pokud by v podmětu bylo femininum, v doplňku by bylo slovo žena. Troufnu si odhadovat, že to je věc, o níž by se dalo v kontextu dnešních zajímavých debat o genderově citlivých projevech diskutovat. Základy flektivní češtiny s tím lexikálním systémem diferencujícím podle (jmenného) rodu ale fungují takhle jednoduše. Z věty "Zemřel jako žena" by se podle mě školský systém úplně... zhrozil. Vidíte, to je fakt zajímavé téma, díky za navedení k němu.