Proč je důležitá zpětná vazba?
Stránky: | Moodle UK pro výuku 1 |
Kurz: | Turnitin - podklad pro školení |
Kniha: | Proč je důležitá zpětná vazba? |
Vytiskl(a): | Nepřihlášený host |
Datum: | středa, 15. ledna 2025, 08.37 |
Popis
Jak mohou učitelé pomoci studentům k tomu, aby se zlepšila jejich úroveň akademického psaní? Jaké jsou efektivní způsoby podpory kritického myšlení a originální tvůrčí činnosti? Zde najdete několik praktických příkladů.
9 příkladů
Jak mohou učitelé pomoci studentům k tomu, aby se zlepšila jejich úroveň akademického psaní? Jaké jsou efektivní způsoby podpory kritického myšlení a originální tvůrčí činnosti? Zde najdete několik praktických příkladů.
Oblíbená reflexe: Fakta a fikce
Využijte tuto infografiku k diskuzi o tom, jestli zpětná vazba je nebo není efektivní. Podpořte studenty v tom, aby o zpětné vazbě řekli to, co si o ní doopravdy myslí. Pokuste se pochopit a případně si poznamenejte, co pro vaše studenty je a co není efektivní reflexe.
Pozn.: Původní infografika je v anglickém jazyce. Strojově přeloženou verzi naleznete zde.
Cílem je podpořit studenty v tom, aby se více zapojili do toho, co pro ně vzdělávání znamená a zároveň analyzovat co je efektivní reflexe a zpětná vazba a podpořit studenty v tom, aby rady využívali efektivně.
Můžete třídě ukázat infografiku a vyzvat ji k tomu, aby vytvořila seznam efektivních prvků zpětné vazby. Studenty můžete rozdělit do skupin a nechat je pracovat kolektivně a následně práci odprezentovat; vyzvat studenty v posluchárně a zapsat seznam na tabuli; nechat je pracovat samostatně a jejich odpovědi následně vybrat (papír, dotazník v Moodle).
(Oprava gramatiky, formulace, pomoc při práci se zdroji / odkazování na vhodný zdroj, pochvala kvalitně odvedených pasáží apod.)
Rychlé poznámky
Nechte studenty vytvořit seznam tří nejčastjěších chyb, které se podle nich vyskytují při tvorbě odborného textu.
Studenti mohou být maximálně kreativní a klidně využívat smajlíky :-)
("Toto je pěkně formulovaný text ", "Gramatika ", "Nejednotné formátování textu ", "Dobrá práce ").
Poznámky které se vyskytují nejčastěji můžete použít do Rychlých poznámek v Turnitinu. Prakticky pak můžete třídu vyzvat k volné diskuzi na toto téma v Moodle, případně je nechat úkol zpracovat v hodině. Cílem je zjistit očekávání studentů a odlehčit atmosféru hodnocení.
Hlasové komentáře
Prodiskutujte se třídou, jestli by k textovým poznámkám a komentářům chtěli slyšet i hlasový komentář. Turnitin umožňuje ukládat k pracím hlasovou zprávu (max 3 minuty). V některých případech je lepší shrnout komentář k práci slovně.
Můžete přidat například doporučení na další textové zdroje, přidat krátkou zprávu nebo shrnutí práce nebo studenta pochválit. Řada studentů tuto možnost vítá a zpětná vazba působí osobněji. Učiteli pak umožňuje hodnotit práci rychleji (jde o 2 kliknutí - zapnout a vypnout nahrávání).
Pro nahrávání je však nezbytný mikrofon, tím už dnes disponují vesměs všechny notebooky, tablety a mobilní telefony (ze všech těchto zařízení lze práce opravovat).
Hodnotící rubrika
Vytvořte ukázkovou hodnotící rubriku (matici) a nechte záměrně některé řádky vynechané. Zeptejte se studentů na to, jaká kritéria by měla figurovat v hodnocení odborných prací.
Návrhy mohou studenti prodiskutovat, napsat na papír nebo využít Fórum/Dotazník v Moodle kurzu. Studenti pak lépe chápou jakým způsobem jsou práce hodnoceny a jak přišli k výsledné známce. Vám mohou připomínky studentů pomoci při formulaci kritérií.
Ukázkové rubriky hodnocení naleznete například zde (EN).
Plagiátorství?
Prodiskutujte se studenty pojem plagiátorství. Můžete použít příklady z předchozí knihy.
Vymyslete si příklad, kdy student něco zkopíroval z internetu i když nevěděl jak správně citovat a porovnejte ho s případem, kdy student úmyslně zkopíroval práci od A-Z. Měli by být oba potrestání stejně?
Diskuze by měla směřovat k tomu, že neznalost je příčina a plagiátorství její důsledek. Proto je důležité dostávat od svého vedoucího zpětnou vazbu a tou se řídit. Po několika zkušenostech se zpětnou vazbou bude student jistější, zkušenější, motivovanější a kreativnější. U zadaných prací získá praxí odpovídající zkušenosti a bude vědět podle jakých kritérií má tvořit aniž by musel kopírovat.
Spektrum plagiátů a častých chyb
V návaznosti na předcházející bod můžete studentům ukázat spektrum plagiátorství a nejčastjěší chyby při tvorbě odborné práce. Studenti si uvědomí, že plagiátorství nespočívá jen v "CTRL+C CTRL+V", ale také v přebírání cizích myšlenek a špatném citování. Zároveň se studentům pokuste vysvětlit, že práce učitele a zpětná vazba nespočívá v persekuování a snaze žáka nachytat, ale ve snaze pomoci při tvorbě odborného textu a kvalitní práce bez nutnosti opisovat.
Jako cvičení můžete studenty vyzvat k tomu, aby vytvořili příklady podle Spektra plagiátů a otevřít diskuzi, jak dlouho a jak náročné pro ně bylo tyto ukázky vytvořit. Cílem je přimět studenty k hlubšímu porozumění toho co je a co není etické a naučit je správným rešeršním, citačním praktikám a tvorbě odborného textu. Na základě diskuze můžete se studenty vytvořit krátký seznam toho, co je a co není vhodné pro tvorbu odborného textu a tu jim poskytnout jako pomůcku pro tvorbu odborného textu.
Etika
x
Praktické příklady
Praktické příklady plagiátorství / Vymyšlené ukázky / - Směřování k tomu, že citovat cizí práci není nic špatného pokud je vše provedeno podle zaběhlých pravidel.
Kvíz
Studentům můžete poskytnout krátký kvíz nebo ukázku toho, co je a co není plagiátorství. Následně se jich můžete zeptat, které otázky byly nejproblatičtější a otevřít diskuzi.
Na základě nejproblematičtějších otázek a diskuze můžete vytvořit "tahák" a tento žákům poskytnout, aby předešli při tvorbě textu těmto chybám. Se studenty můžete diskutovat jak ve třídě, tak v Moodle fóru - to pak budou moci studenti kdykoliv navštívit v případě nejasností.