Standardizace v informační praxi: studijní opora

3. Významné mezinárodní a národní standardizační orgány a jimi vydávané normy

3.4. Organizace zaměřené na standardizaci v oblasti Internetu

 

ISOC

ISOC - Internet Society

http://www.isoc.org

Nejvyšší (střechový) koordinační orgán Internetu. Mezinárodní nevýdělečná organizace - sdružení uživatelů Internetu pro globální spolupráci a koordinaci Internetu, jeho technologií a aplikací. Původně vznikla jako neformální společenství lidí zabývajících se rozvojem Internetu, oficiálně ustavena v lednu 1992. Standardizační aktivity ISOC organizují a řídí její výkonné orgány - IAB a IESG.

IAB

IAB - Internet Architecture Board

http://www.iab.org

Koordinační orgán pro řešení technických otázek Internetu, vydavatel standardů a doporučení Internetu (RFC, FYI, STD).

IESG

IESG - Internet Engineering Steering Group

http://www.ietf.org/iesg

Dozorčí orgán nad IETF. Zajišťuje jeho řízení, provozuje sekretariát IETF a vykonává formální kroky (schvalování standardů ad.). členy jsou ředitelé jednotlivých oblastí IETF.

Orgány zabývající se technickým řešením problematiky Internetu (člení se na pracovní skupiny - Workgroup, sdružované do oblastí - Area) - zpracovatelé standardů a doporučení Internetu.

IETF

IETF - Internet Engineering Task Force

http://ietf.org

Zabývá se návrhem standardů pro Internet s výjimkou WWW. Nemá formální členství, za člena se může považovat každý, kdo se podílí na činnosti pracovních skupin nebo navštěvuje plenární zasedání.

IRTF

IRTF - Internet Research Task Force

http://irtf.org

Zabývá se dlouhodobými výzkumnými otázkami vývoje a fungování Internetu. Konkrétní řešení, vyvinutá v rámci IRTF, přecházejí do působnosti IETF v okamžiku, kdy dospějí do stadia možného praktického využití.

Typy vydávaných norem:

  • RFC - Request For Comment
    Označení dokumentů, vydávaných pro potřeby zveřejnění důležitých informací určených širší uživatelské veřejnosti Internetu. Dokumenty RFC mohou mít různou povahu - některé mají charakter standardů, jiné jsou informačními materiály, návody, návrhy apod. Důležitou vlastností dokumentů RFC je skutečnost, že jejich obsah se nikdy nemění. Pokud je třeba pozměnit řešení, které je obsahem určitého dokumentu RFC, je vydán nový dokument RFC, s novým pořadovým číslem, který původní dokument zneplatní.
  • STD - Internet Standard
    Dokument představující platný standard Internetu. Jednotlivé dokumenty STD jsou vždy zaměřeny na určitou konkrétní problematiku a jejich obsah je totožný s obsahem toho dokumentu RFC, který příslušnou problematiku v dané době řeší (tj. toho dokumentu RFC, který se problematiky týká a nebyl dosud zneplatněn jiným dokumentem RFC). S vydáváním nových dokumentů RFC se tedy obsah dokumentů STD může měnit. Nemění se ale skutečnost, že dokument STD vždy popisuje nejaktuálnější řešení konkrétní problematiky. Obsahem jednoho dokumentu STD může být i více dokumentů RFC, pokud se tyto týkají více různých aspektů dané problematiky.

W3C

W3C - World Wide Web Consortium

http://www.w3.org
Průmyslové konsorcium, jehož základem jsou MIT/LCS (Massachusetts Institute of Technology Laboratory for Computer Science, USA), INRIA (Institut National de Recherche en Informatique et en Automatique, Francie) a Keio (Keio University Shonan Fujisava Campus, Japonsko). Založeno 1994 s cílem usměrňovat vývoj sítě WWW. Zpracovatel doporučení (de facto standardů) pro provoz WWW (např. REC-html401-19991224 - HTML 4.01 Specification. W3C Recommendation. 24-Dec-1999).

ICANN

ICANN - The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers

http://www.icann.org/
Orgán zastřešující veškeré přidělování číselných hodnot, parametrů a identifikátorů v Internetu (IP adresy, DNS jména, porty apod.) Postupně přebírá funkce od organizace IANA - Internet Assigned Numbers Authority http://www.iana.org/, která tuto funkci vykonávala původně.