Standardizace v informační praxi: studijní opora

3. Významné mezinárodní a národní standardizační orgány a jimi vydávané normy

3.1. Celosvětové mezinárodní standardizační orgány

 

ISO
ISO - International Organization for Standardization

http://www.iso.org

Mezinárodní organizace pro standardizaci (normalizaci). Nevládní organizace - celosvětová federace národních normalizačních institucí - členů ISO. Vydává technické normy ze všech oblastí s výjimkou elektrotechniky a elektroniky, za niž zodpovídá IEC.
Návrhy mezinárodních norem se rozesílají členům ISO k hlasování. Vydání mezinárodní normy vyžaduje souhlas alespoň 75 % z hlasujících členů.
Na mezinárodních normách obvykle pracují technické komise ISO. Organizační struktura:
TC - technická komise, SC - subkomise (podvýbor), WG - pracovní skupina, JTC - spojená technická komise

ISO. Foreword - supplementary information. Charakteristika standardů, jež přijímá ISO. Dostupné z: https://www.iso.org/foreword-supplementary-information.html

Technické komise důležité pro obor informačního managementu:

  • ISO/IEC JTC1 - Information technology (informační technologie): spojená technická komise složená ze zástupců členských zemí ISO a IEC JTC1
    Přehled standardů vypracovaných ISO/IEC JTC, které jsou volně dostupné: https://standards.iso.org/ittf/PubliclyAvailableStandards/
  • ISO TC 46 Information and documentation (informace a dokumentace)
  • ISO TC 154 Processes, data elements and documents in commerce, industry and administration (procesy, datové prvky a dokumenty v obchodě, průmyslu a administrativě)
  • ISO TC 171 Document management applications
  • ISO TC 184 Automation systems and integration
  • ISO TC 211 Geographic information/geomatics
  • ISO TC 215 Health informatics

označení norem: ISO

IEC
IEC - International Electrotechnical Commission

http://www.iec.ch

Mezinárodní elektrotechnická komise, založena v roce 1904. Vládní organizace fungující na půdě OSN. Připravuje a vydává standardy z oboru elektrotechniky a elektroniky.
označení norem: IEC

ITU
ITU - International Telecommunications Union

http://www.itu.int

Mezinárodní telekomunikační unie, zal. 1993. Vládní organizace působící v rámci OSN, sídlí v Ženevě. Jednotlivé sekce ITU převzaly úlohy dřívějších mezinárodních organizací působících v této oblasti. Mezi nejznámější patří ITU-T (ITU - Telecommunication standardization sector), nahrazující CCITT - Comité Consultatif International de Telegraphique et Telephonique (Mezinárodní poradní sbor pro telefonii a telegrafii) a ITU-R (ITU - Radio communication sector), nahrazující CCIR a IFRB.
Nevydává normy, ale doporučení pro oblast sdělovací techniky (např. X.25)

 
IEEE
IEEE - Institute of Electrical and Electronics Engineers (USA)

http://www.ieee.org/

Institut vydávající normy z oblasti elektroniky. Společnost inženýrů v elektrotechnice a elektronice - americké profesní sdružení s mezinárodní působností. Založen v roce 1963, v současnosti má přes 300.000 členů. Je členem ANSI i ISO.

 
BIPM
BIPM - Bureau International des Poids et Mesures

http://www.bipm.org/

Mezinárodní úřad pro váhy a míry se sídlem v Sévres u Paříže (Francie). Vládní organizace zajišťující mezinárodní spolupráci a koordinaci v oblasti metrologie. Spravuje mj. Mezinárodní soustavu jednotek SI (Le Systeme International d'Unités).