Periodizace ruských literárních dějin

5. Období sovětské vlády

Velká říjnová socialistická revoluce roku 1917 znamenala velký zásah nejen do života obyčejných lidí, ale také do života uměleckého a literárního zvlášť. Prozatímní vláda, která se ujala řízení země po abdikaci cara Mikuláše II. v únoru téhož roku, se nedokázala vypořádat s přetrvávající účastí země v 1. sv. válce. To zapříčinilo zesilování podpory bolševiků, což nakonec vyústilo v další státní převrat a následně občanskou válku.

Pro ruskou literaturu tak byla první polovina století obdobím extrémních turbulencí. Pro Rusa nebylo nic jisté v dobách kolektivizace, stalinských čistek, Velké vlastenecké války 1941-1945 a celé vlády Stalina, trvající až do roku 1953. Oficiální literatura se postupně upjala k socialistickému realismu, jehož vzorem se stala tvorba Maxima Gorkého. Autoři, kteří se rozhodli nepodlehnout schematismu a ideologizaci literatury, ba dokonce kritizovat pořádky v Sovětském svazu, byli vězněni, posíláni do gulagů, popravováni, či v lepším případě byli nuceni uprchnout do exilu.

Následující podkapitoly již nejsou členěny primárně podle uměleckých směrů. Mnohem prospěšnější je řadit je dle různých kulturních a historických fenoménů. My zde zmiňujeme především ty, které do alespoň trochu přispěly k rozvoji světové literatury.