Seznámení se softwarovou pomůckou při přepisu dat

Pozor: Vaším úkolem v této lekci není nastudování si látky. Cílem je Vaše praktické testování možností přepisu audio/video záznamu. 

1. Nejdříve zaznamenejte krátký audio materiál typu kvalitativního/neformálního/polostrukturovaného rozhovoru, ideálně alespoň 10 minut.

2. Vyslechněte si záznam a během poslechu si dělejte poznámky - zaznamenávejte vše co je zajímavé/podstatné pro uchování k další interpretaci. 

3. Získaly jsme pro Vás 20-denní licenci pro velmi oblíbený SW F4 Transkript. Na této stránce si stáhněte plnou verzi F4 Transkript a zadejte klíč 7U1H38O0766F. Od prvotního zadání klíče do počítače běží licence po 20 dní, následně bude již bohužel zpoplatněna. Nastudujte si krátký návod k použití programu - str. 47-50 manuálu (v manuálu naleznete také příklady transkripčních systémů a inspirace z některých konvenčních způsobů zapisování). Vyzkoušejte si SW, proveďte transkripci 5-10 minut záznamu.

4. Srovnejte 1) samotný záznam, 2) poznámky bez přepisu a 3) samotný přepis a zamyslete se nad tím, co vám jednotlivé zdroje dat umožňují a v čem jsou naopak limitující a jak by se daly vzájemně efektivně pro potřeby výzkumu vytěžit tak, aby se doplňovaly.

5. Vypracujte krátké shrnutí Vašich poznatků na max. 1 normostranu plus 1-2 ukázky poznámek a 1 normostranu přepisu.