Osnova témat

  • Klinická biochemie a patobiochemie GBN002

    Autoři

    Doc. PharmDr. Iva Boušová, Ph.D., Prof. PharmDr. Martin Beránek, Ph.D., Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc. a RNDr. Miloslav Macháček, Ph.D.

    (bousova@faf.cuni.cz)

    Katedra biochemických věd

    Farmaceutická fakulta v Hradci Králové

    Cíl kurzu

    Předmět Klinická biochemie a patobiochemie navazuje na předmět Klinická biochemie vyučovaný v bakalářském studijním programu. Student se v patobiochemické části seznámí s vybranými poruchami biochemických dějů v organismu, biochemickými změnami v průběhu chorobných stavů a s jejich vysvětlením na molekulární úrovni. V klinickobiochemické části získá hlubší přehled o současných metodách používaných k diagnostice a monitorování chorobných stavů. Seznámí se s laboratorní dokumentací, systémy externího hodnocení kvality a dalšími požadavky na akreditovanou klinickobiochemickou laboratoř. Cílem předmětu je připravit studenty navazujícího magisterského studia Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví pro budoucí kvalifikovanou činnost vysokoškolsky vzdělaného zdravotnického pracovníka v klinickobiochemických laboratořích zdravotnických zařízení. Zároveň má předmět poskytnout přípravu těm, kteří uvažují o budoucí dráze pracovníka biomedicinského výzkumu.

    Seznam témat

    1. Laboratorní markery kostního metabolismu 
    2. Laboratorní data a práce se zvířecími modely
    3. Informovaný souhlas a a formální náležitosti v KBCH
    4. Biobanky v současné medicíně
    5. Nežádoucí účinky léků a možnosti jejich laboratorní diagnostiky
    6. Analýza mozkomíšního moku
    7. Mechanismy poškození buňky
    8. Oxidační stres, antioxidační ochrana
    9. Zánět
    10. Patobiochemie nádorů
    11. Dědičné metabolické poruchy – obecná část
    12. Poruchy trávení a vstřebávání lipidů; lipidózy; steatóza jater
    13. Metabolismus lipoproteinů, dyslipoproteinemie
    14. Regulace glykemie a její poruchy; diabetes mellitus
    15. Poruchy trávení, vstřebávání a metabolismu sacharidů; mukopolysacharidosy
    16. Ateroskleróza a metabolický syndrom
    17. Degradace proteinů a její poruchy
    18. Poruchy skládání proteinů – neurodegenerativní onemocnění
    19. Dědičné poruchy metabolismu aminokyselin
    20. Poruchy metabolismu hemu a hemoglobinu
    21. Poruchy metabolismu purinových a pyrimidinových bazí
    22. Poruchy hormonální regulace
  • Cíl lekce

    Atherosklerosa je často se vyskytující chronické progredující zánětlivé onemocnění cévní stěny, v jehož důsledku dochází ke snížené průsvitu cév a ztrátě elasticity cévní stěny (kornatění). Klinickými projevy atherosklerosy jsou ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda a ischemická choroba dolních končetin. Vývoj atherosklerotické léze je dlouhodobý proces, který probíhá v několika fázích: časné fáze jsou charakterizované ukládáním lipidů v intimě cév a pozdní fáze proliferací intimy a nasedající trombózou. Cílem první části této lekce je popsat molekulární podstatu vzniku atherosklerotické léze a faktory, které se významnou měrou podílejí na jejím vzniku (např. modifikované lipoproteiny, monocyty a makrofágy, endotelové buňky a jejich působky, buňky hladkého svalstva cév a trombocyty). Dále jsou diskutovány některé rizikové faktory, které ke vzniku a progresi atheroslerotických lézí přispívají (lipoprotein(a), homocystein, infekce), a protektivní faktory (HDL, estrogeny, kyselina acetylsalicylová, vitamín C, ω3-polynenasycené mastné kyseliny). Ve druhé části této lekce je diskutován metabolický syndrom. Jedná se o soubor nemocí a rizikových faktorů (abdominální obezita, insulinová rezistence, dyslipidemie a hypertenze), jejichž společný výskyt vede k řadě zdravotních komplikací a zvyšuje riziko vzniku diabetu mellitu 2. typu, atherosklerosy a jejích přidružených komplikací. Cílem této části je popsat a diskutovat jednotlivé složky tvořící metabolický syndrom (abdominální obezita, hypertenze, porucha regulace glykemie, dyslipoproteinemie). Řešena je problematika tukové tkáně, syntéza hormonů tukové tkáně a regulace příjmu potravy.