Osnova témat

  • Klinická biochemie a patobiochemie GBN002

    Autoři

    Doc. PharmDr. Iva Boušová, Ph.D., Prof. PharmDr. Martin Beránek, Ph.D., Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc. a RNDr. Miloslav Macháček, Ph.D.

    (bousova@faf.cuni.cz)

    Katedra biochemických věd

    Farmaceutická fakulta v Hradci Králové

    Cíl kurzu

    Předmět Klinická biochemie a patobiochemie navazuje na předmět Klinická biochemie vyučovaný v bakalářském studijním programu. Student se v patobiochemické části seznámí s vybranými poruchami biochemických dějů v organismu, biochemickými změnami v průběhu chorobných stavů a s jejich vysvětlením na molekulární úrovni. V klinickobiochemické části získá hlubší přehled o současných metodách používaných k diagnostice a monitorování chorobných stavů. Seznámí se s laboratorní dokumentací, systémy externího hodnocení kvality a dalšími požadavky na akreditovanou klinickobiochemickou laboratoř. Cílem předmětu je připravit studenty navazujícího magisterského studia Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví pro budoucí kvalifikovanou činnost vysokoškolsky vzdělaného zdravotnického pracovníka v klinickobiochemických laboratořích zdravotnických zařízení. Zároveň má předmět poskytnout přípravu těm, kteří uvažují o budoucí dráze pracovníka biomedicinského výzkumu.

    Seznam témat

    1. Laboratorní markery kostního metabolismu 
    2. Laboratorní data a práce se zvířecími modely
    3. Informovaný souhlas a a formální náležitosti v KBCH
    4. Biobanky v současné medicíně
    5. Nežádoucí účinky léků a možnosti jejich laboratorní diagnostiky
    6. Analýza mozkomíšního moku
    7. Mechanismy poškození buňky
    8. Oxidační stres, antioxidační ochrana
    9. Zánět
    10. Patobiochemie nádorů
    11. Dědičné metabolické poruchy – obecná část
    12. Poruchy trávení a vstřebávání lipidů; lipidózy; steatóza jater
    13. Metabolismus lipoproteinů, dyslipoproteinemie
    14. Regulace glykemie a její poruchy; diabetes mellitus
    15. Poruchy trávení, vstřebávání a metabolismu sacharidů; mukopolysacharidosy
    16. Ateroskleróza a metabolický syndrom
    17. Degradace proteinů a její poruchy
    18. Poruchy skládání proteinů – neurodegenerativní onemocnění
    19. Dědičné poruchy metabolismu aminokyselin
    20. Poruchy metabolismu hemu a hemoglobinu
    21. Poruchy metabolismu purinových a pyrimidinových bazí
    22. Poruchy hormonální regulace
  • Cíl lekce

    Transport lipidů, pocházejících z potravy i syntetizovaných v organismu, je mezi jednotlivými tkáně a orgány umožněn díky vzniku lipoproteinových částic. Jedná se o komplexy nepolárních (triacylglyceroly a estery cholesterolu) a amfipatických lipidů (fosfolipidy, cholesterol) s proteiny (tzv. apoproteiny), které umožňují přenos lipofilních látek v hydrofilním prostředí krevní plasmy. Kromě toho, že umožnují transport lipidů, působí apoproteiny jako kofaktory a regulátory enzymů metabolizujících lipoproteiny, umožňují jejich vazbu na specifický receptor na buněčné membráně a jsou potřebné pro tvorbu a sekreci lipoproteinů v buňkách. Lipoproteiny vznikají v jaterních a střevních buňkách a liší se složením, hustotou a funkcí. Klasifikace jednotlivých frakcí je v současnosti založena na jejich hustotě, která závisí na obsahu nepolárních lipidů (zejm. triacylglycerolů) v jádře lipoproteinu. Poruchy tvorby a utilizace lipoproteinů vedou ke vzniku dyslipoproteinemií (hyper- a hypolipoproteinemií), které jsou buď vrozené, nebo získané, doprovázející jiná onemocnění (např. diabetes mellitus). Cílem této lekce je popsat základní procesy vzniku a metabolismu lipoproteinů, jejich funkce a složení. Diskutován je rovněž metabolismus cholesterolu, jako nedílné součásti lipoproteinů, a jeho regulace. V poslední části jsou popsány poruchy metabolismu lipoproteinů – dyslipoproteinemie, jejich klasifikace a klinické projevy.