Section outline

  • Čteme text Pavla Barši (úvodní studii ke knize Dialog teorií) a z knihy Maxe Webera Metodologie, sociologie a politika s. 7-14 a 38-113 (části textu "Objektivita" sociálněvědního a sociálněpolitického poznání, celý text Smysl "hodnotové neutrality" v sociologických a ekonomických vědách a první část textu věda jako povolání). 

    Otázky ke konspektu (připomínám, že konspekt bude hodnocen, a to jak z hlediska zvládnutí tématu, tak především schopnosti se s ním původním způsobem vyrovnat, formulovat přinejmenším v závěru konspektu, a ideálně i v jeho celé struktuře vlastní inspirativní pohled. Nemusíte nutně vyčerpávajícím způsobem odpovědět na všechny otázky, i když byste je měli sledovat a konspekt by měl obsahovat explicitní odpoveď na minimálně většinu z nich):

    1. Jaká jsou podle Pavla Barši dilemata společenské vědy? Setkali jste se někdy při svém předchozím studiu se zajímavým případem některého z nich?

    2. K čemu Weber potřebuje Číňana?

    3. Co je ideální typ, jak s ním můžeme pracovat a jaké jsou jeho limity?

    4. Jaký je podle Webera vztah empirické vědy a "hodnot"? O jakých různých významech hodnot a jejich proměňujících se rolích pro vědu hovoří? 

    5. Jaký je vztah politického přesvědčení a vědy? Kde vidí Weber problém tzv. "reálpolitiky"? Proč se podle něj i anarchista může věnovat právní vědě? 

    6. Jaké dopady má na vědu praktická stránka "vědy jako povolání"?