Kompetence ZS 2024/25
Section outline
-
A) Procvičování schopnosti ověřovat faktografii a kriticky pracovat se sekundárními a terciárními zdroji informací.
1. Vyhledejte nejstarší zmínku o vaší lokalitě v primárním písemném pramenu. Jako pomůcku lze použít Profousova Místní jména (https://mjc.ujc.cas.cz/) a na Moravě obdobnou publikaci Hosáka a Šrámka.
2. Vyhledejte originální, tedy většinou latinský text dotyčného pramene, obvykle v tištěném editovaném přepisu, který bývá často již naskenován a přístupný online (není tedy nutné luštit středověké písmo na pergamenu :)). Lze použít např. databázi středověkých pramenů na stránkách Centra medievistických studií: https://sources.cms.flu.cas.cz/src/index.php.
3. Z textu primárního pramene, případně z doprovodného aparátu jeho edice, zjistěte co nejvíce údajů o okolnostech, za nichž byla vaše lokalita poprvé zmíněna.
4. Porovnejte zjištěné informace s tím, co se o první zmínce píše např. na internetových stránkách dotyčné obce či města, případně v sekundární a terciární literatuře. Nalezli jste při svém výzkumu něco, co by bylo možné na tyto internetové stránky, případně do této literatury, doplnit nebo v nich opravit!?
P. S. Písemná příprava není nutná, pokud si informace pamatujete. V písemné formě budou odevzdávat pouze ti, kteří nestihnou vystoupit na seminářích.
B) Heuristická příprava předcházející výběr vhodného tématu závěrečné seminární práce (SP srov. níže) čili procvičení schopnosti vyhledávat relevantní informační zdroje.
1. Archivní fondy týkající se vaší lokality v příslušném Státním okresním archivu (max. 3).
2. Příklad či příklady vizuálního pramene využitelného případně při tvorbě seminární práce a pracovního listu, tedy např. historická grafická veduta, starý plán města či soubor starých fotografií.
3. Nejdůležitější monografická zpracování dějin vaší lokality, pokud existují (první odbornější vznikala již od konce 19. století).
4. Hesla týkající se vaší lokality v historických a umělecko-historických kompendiích (max. 5, srov. seznam vhodných titulů ve studijní opoře).
5. Případné studie v odborných periodicích (zvláště těch regionálních) a sbornících, a to se zaměřením na využitelnost pro vámi zamýšlenou seminární práci.
P. S. U publikací pro vás relevantních jako celek nezapomeňte uvést počet stran (aby se dalo rozlišit, zda jde o pidibrožurku nebo monumentální veledílo) a u jednotlivých článků či encyklopedických hesel stránkový rozsah (od strany, do strany). Seznamy literatury a pramenů není třeba tisknout. Raději je mějte v elektronické podobě, abyste je mohli případně ukázat ostatním kolegům v semináři.
C) Orientace na dobových mapách, zejména stabilního katastru, a jejich využití při představení urbanistického a architektonického vývoje vaší lokality. Pokud jste nepředstavovali svou lokalitu na mapách SK v semináři, prosím zašlete mapu s vyznačením pěti objektů a s vysvětlivkami, jaký konkrétní fenomén byste jimi ve výuce ilustrovali.